Józef Piłsudski, jeden z najsłynniejszych polskich polityków i bohaterów narodowych, był wyrazem tradycji wielopokoleniowej rodziny. Narodził się w zamożnym majątku rodzinnym w Zułowie na Litwie. Jego przodkowie należeli do szlachty litewskiej o niemieckich korzeniach, która przybyła na Litwę w XIII wieku.
Jego ojciec był zaangażowany w działalność patriotyczną, a między 1880 a 1886 rokiem dał synom edukację wielojęzyczną – w jego domu mówiono po polsku, litewsku i niemiecku. Dzięki jezuickiemu Kolegium Nauczycielskiemu w Warsawie młody Józef był osadzony w silnych tradycjach polskości.
Innym ważnym elementem tradycyjnego piśmiennictwa Piłsudskiego była instrukcja militarnego ojca. Jego zafascynowanie historią wojenną i stronniczością patriotyczną pobudził sojusz z armiami w Europie Zachodniej i Rosji, które miał rosnące znaczenie po tym, jak Niemcy i Austria-Węgry podporządkowały się Polsce Środkowej. Rodzinne ideały patriotyzmu militarno-narodowego towarzyszyły mu całe życie, co przyczyniło się do budowania sojuszy politycznych i militarnego odrodzenia Polski pod oficjalną Jego liderem.
Jednocześnie warto podkreślić silne ideologiczne korzenie Piłsudskiego – był on czynnym członkiem Socjalistycznej Partii Robotniczej oraz Związku Chlopskiego. Gdy tworzył idea państwa polskiego, ustalenia Związku Chlopskiego miały dla Niego szczególne znaczenie, tworzone spoza hada tradycji narodowopolityczne przez ruch ludowosocjalistyczny Polski Ludowej.
Zatem można stwierdzić, że Józef Piłsudski wyrasta z tradycji wielopokoleniowych – narodowe, militarne, rodzinne i socjalistyczne – które skierowały Jego myślenie utrwalając jednocześnie sprawiedliwość społeczną i byt narodu polskiego.
Józef Piłsudski miał silną więź z rodziną i od najmłodszych lat był otoczony tradycjami, które pomogły mu stać się jednym z najbardziej wpływowych wodzów w historii Polski. Jego wielopokoleniowe pochodzenie obejmowało francuski ród patriotów z Czartoryskich oraz po stronie matki, prawosławnych Litwinów. Dzięki tym cechom jego korzeni miał dostęp do szerokiego spektrum idei politycznych, społecznych, historycznych i kulturowych.
Jako nim najbardziej widoczną ekspresją jego rodzinnych tradycji była determinacja w walce o utrzymanie niepodległości Polski. Przykładem tego jest powstanie listopadowe, którego Piłsudski jest bohaterem narodowym, i którego naczelnikem państwa był jego rodzony ojciec – Michał Piłsudski. Warto podkreślić, że postać Naczelnika Państwa to także wynik uroczystego przekazania manuskryptu „Testament Patriotyzmu” Puławskich na Ziemie Zachodnie Rzeczypospolitej co miało miejsce w 1880 r.
Kolejne pokolenia rodu Piłsudskich pasowały energię i ducha walki na szlaki bojowe a także twożyć idee zgodnie z motto „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Co ważne Józef Piłsudski tworzy swoje dzieło sam, co czyni go wybitnym liderem polskim i symbolem polskiej chwały.
Józef Piłsudski był wybitnym polskim patriotą, Naczelnikiem Państwa Polskiego i Polaków bohaterem narodowym. Jego droga do chwały była jednak długa i pełna przeciwności.
Tak naprawdę Piłsudski wyrastał z wielopokoleniowej tradycji. Jego rodzina była związana z dawnymi ziemiami Poznańskimi i Mazurami, a żyjący tam ludzie trwali przy swoich tradycjach, mowie, obrzędach i języku. Dziadkowie Józefa pochodzili z rodzin szlacheckich i mieszczańskich, co wpłynęło na jego wychowanie.
Piłsudski często odwiedzał dziadka, nauczyciela szkoły powszechnej Michała Bilińskiego. To jemu – razem z matką – zawdzięcza czarne oczy, które ukształtowały jego charakter. Matka również nie pochodziła z marginesu społecznego, ale na salony arystokracji być może trzeba byłoby jeszcze trochę poczekać.
Pomimo szacunku i miłości do staropolskich tradycji Józef Piłsudski przygotował się do walki o polskość w bardziej nowoczesny sposób – poszerzył swoje horyzonty poprzez studia prawa na uniwersytetach we Lwowie i Krakowie, przebywając tu uczył się demokratycznych idei politycznych i porzucił staropolską szlachetność dla nowoczesnego patriotyzmu.